Translate

Thursday, 2 July 2015

Рекапитулација на Јунското меркато!

Milan агресивно го одработи првиот од трите летни трансфер месеца. И тоа не е нешто што треба да не зачуди. После ужасната сезона за наши стандарди, но уште повеќе откако беше објавено дека сопсвеничката структура на клубот драстично се менува, Milan ги започна трансфер операциите на фудбалскиот пазар. Ова е лето без големо фудбалско натпреварување (несметајќи ја Copa America), така што логично беше да се очекува големи договори да се случуваат и во Јуни. Galliani ги полнеше и ги полни насловните на спортските весници низ Италија, што со убави вести, што со текстови за подбивање. Пренесуваат дека шпарта низ Европа, од Русија до Португалија. И така нека продолжи, овие навивачи заслужуваат да се израдуваат на моќна екипа после две сезони фудбалска мизерија и агонија.

Се почна со враќањето на Rodrigo Ely на 9 Јуни. Управата одлучи да потпише договор со бразилецот со италијански пасош и да го врати во клубот во кој ја помина младинската кариера. Важеше за еден од најперспективните таленти во школата, по што две сезони помина на позајмица во Serie B, кај Reggina и кај Varese. И во двата клуба беше стандарден, исто како и лани во дресот на Avellino. И не е мала работа да биде прв стопер на три различни екипи во три сезони на 20-21 години. Milan процени дека напреднал доволно за го носи црвено-црниот дрес и сега засега ќе им веруваме. Би било крајно глупаво и нерационално да целосно купиш играч од кого минатата година си се откажал (од 50%) за годинава одново да го пратиш на позајмица. Така што, лично очекувам Ely да добие соодветна шанса кај Mihajlovic, иако трансферот се случи пред назначувањето на новиот тренер.


Баш официјализирањето на Miha како нов тренер беше следната голема работа која излезе од клубот. На 16 Јуни од Casa Milan излегоа две важни соопштенија. Со првото и официјлано се разделивме со Pippo. Клубската играчка легенда не ги исполни очекувањата како тренер. Беше прашање на време кога клубот ќе го раскине договорот. За жал ќе остане запаметен како еден од најлошите тренери во историјата на клубот. Десеттото место во првенството едноставно беше преголема пречка за да му се даде уште една шанса. Pippo на сите ни е многу драг, но Milan ни е подраг и мора да продолжиме без него. Во истиот ден, малку невкусно, Mihajlovic беше претставен како нов тренер. Србинот е поинаква приказна од тоа што го имавме во последните 2 сезони. Не е најискусниот тренер, но зад себе има 10 години тренерски стаж. Ако се оди според желбите и замислите, договорот ќе му истече во Јуни 2017.

Следуваа две негативни епизоди: Jackson Martinez и Geoffrey Kondogbia. Во ситуација кога се чекаше на првото големо засилување, а клубот ги претстави скоро како наши играчи, двајцата го шокираа ќелавиот и на неколку дена го направија Milan и главниот оперативец во клубот мета за потсмев. Повеќе болеше Kondogbia, секако. Италијанските медиуми објавија несекојдневна вест која се однесуваше на некаков џентлменски договор помеѓу Milan и Inter, според кој взаемно се откажуваат од трансфер целите на другиот клуб. И покрај тоа, и покрај договорањето на лични услови, Inter го претрка Milan и го потпиша французинот. Martinez пак, повеќе го преферираше Atletico Madrid – нешто што не го предвиде ниту Milan Channel и истрча да го облечево дрес од Milan.


Првото големо поптишување се реализира неколку дена подоцна: Andrea Bertolacci стана росонер. Сеуште не сум убеден дека сите на него гледаат како голем плен. Според мене е едно од попаметните купувања на клубот последните неколку години, но само ако ја исклучиме цената. Преоптимистички е да веруваме дека Bertolacci го заслужи третиот најскап трансфер на еден италијански фудбалер во последните 13 години. Како и да е, одлично би се вклопил во ротацијата во средниот ред. Уште едно враќање на поранешен наш младинец се случи по наддавањето на Milan и Torino за Simone Verdi. Нашите имаа подобра понуда и ја добија целосната сопственост врз офанзивното крило за 450 илјади евра.

Во Јуни се случија неколку важни обновувања на договори и неколку взаемни раскинувања. Камен од срце им падна на многумина кога ги видоа Galliani и de Jong со пенкала во рацете. Нови три сезони за холанѓанецот во црвено-црно. One for the future: Niang се врати од позајмицата во Genoa и потпиша обновување на договорот до 2019 година. И голманите чиј договор истекуваше ставија потписи на нов. Abbiati уште една сезона како втора опција, а Gabriel во Milan до 2018 година, иако скоро сигурно ќе биде на позајмица сезонава. Клубот раскина со проблематичното дуо од Гана, верувам на општо задоволство. Essien ќе биде нов играч на Panathinaikos, на Muntari сеуште не му се брза.

На крајот на сезоната истекоа неколку позајмици. Од клубот заминаа Destro, Van Ginkel и Bocchetti, а договорите им истекоа на Bonera, Pazzini, Mexes и Robinho. Empoli ја искористи откупната клаузула на крајот на позајмицата и за 4 милиони евра го откупи Saponara. Назад во клубот се вратија неколку отпишани ликови од типот на Matri, Birsa и Nocerino и сите се во фаза на наоѓање на нов клуб. На првиот ден од Јули се официјализира првиот значаен “out” трансфер – Adil Rami заминува за Шпанија, во Sevilla, според многумина како услов, но не и дел од очекуваниот трансфер на Carlos Bacca во Milan.


Тоа што не се случи во Јуни, а за кое недостасуваат само формалности е потпишувањето на колумбиецот Bacca. Најдобриот стрелец на Sevilla и еден од најдобрите играчи во Primera изминатите две сезони сака и најверојатно ќе биде росонер. За 2 Јули се закажани лекарските прегледи и конечната реализација на трансферот тежок 30 милиони евра. Тоа е истиот датум кога се очекува уште еден потпис – оној на Jose Mauri од Parma. Со исклучувањето на Parma од Serie A, Mauri стана слободен играч, а договорот предвидува во Milan да се задржи 4 години. Според медиумите во Италија, уште двајца играчи имаат големи шанси да станат дел од клубот. Axel Witsel и Luiz Adriano се во интензивни преговори со Galliani. Белгијанецот бил го остварил најголемиот трансфер во Италија во последните 4 сезони со оглед на сумата од 35-40 милиони која ја бара неговиот клуб Zenit. Поволната позиција на Milan во преговорите за двата трансфера ја дава фактот што и Witsel и Luiz Adriano сакаат да играат за Milan и усогласени се личните услови со двата фудбалери.

Ќе спомнам уште неколку играчи кои во текот на Јуни беа поврзувани со Milan, но за кои, според последните случувања тешко дека би имало место во тимот или интересот од една од страните почнал да изостанува. Ibra е постојано толку блиску, но никогаш не се случува наредниот чекор. Baselli од Atalanta беше една од најреалните опции уште од зимскиот преоден рок. Ангажманот и силниот интерес за други фудбалери од средината го прави овој трансфер се помалку реален. Romagnoli важеше за една од најповолните дефанзивни опции на G, но сумата од околу 20 милиони што Roma ја бара се чини превисока во моментов. Abdennour, Laporte, Hummels, засега далеку од реализација.

Мислам дека повеќето ќе се сложат ако кажам дека клубот се движи во правилна насока. Со Bacca во нападот, Bertolacci и Jose Mauri во средината и неколкуте други трансфери во најава, логично е да се очекува промена на фокусот на Galliani кон засилување на дефанзивната линија. И тоа веројатно ќе ја одлучи амбицијата за следната сезона. Со силна одбрана Milan може да биде конкурентен на екипите кои бркаат место во ЛШ. По којзнае колку време, екипата се крои на почетокот на летото, пред првата прозивка. Големите промени бараат време за вклопување и воигрување. Со агресивната трансфер политика, силните летни тестови и времето за запознавање на тренерот со сите играчи, Milan личи на друга екипа, многу поразлична од минатите сезони. Се надевам дека и дометот и успесите ќе се променат соодветно.


FORZA MILAN!!!

Sunday, 24 May 2015

Најава: Милан - Торино!


По победата над Рома сите сакавме да ја завршиме сезоната достојно со неколку победи во низа но за тоа да не се случи по којзнае кој пат бевме спречени од Сасуоло или може да се каже Берарди и со тоа може да ја заокружиме една од најмизерните сезони во последните 15 години. На последниот меч на Сан Сиро ни гостува незгодниот Торино и против него ќе бркаме победа и 3 бода за играчите да им се одолжат на сите оние кои денес ќе бидат на стадионот и сите оние кои цела сезона ги следеа иако во ниеден случај не го заслужија тоа.


На клупата по критиките на Берлускони околу некористењето на млади играчи од страна на Инзаги сега имаме 6 играчи од Примаверата меѓу кои е и Мастур па се надевам дека барем двајца од нив би добиле некоја пристојна минутажа за да видиме до каде сме со нивниот развој.

Вечерва после повредата Ел Шарави ќе настапи од првата минута а кај Инзаги постои и дилема околу левата бековска позиција а тоа е дали да стартува со Бокети или со младиот Фелицоли. Да се прашувам јас Фелицоли ќе стартуваше сигурно.

Сега збор-два околу некои работи кои не се во врска со натпреварот но вреди да се спомнат. Прво, најверојатно првиот трансфер на Милан за новата сезона е Хозе Маури од Парма за 3-4 милиона евра и е најавуван како огромен талент за кои беа заинтересирани повеќе клубови но тој го сакал само Милан. Второ и најверојатно најбитно за сите нас е Карло Анчелоти. Во текот на неделава имаше многу шпекулации околу неговото враќање но свое обраќање до јавноста имаше и Берлускони кој изјави дека доколку Анчелоти го раскине договорот со Реал тој тогаш со сигурност ќе дојде пак назад во Милан.

Дали ова е некоја игра од Берлускони или не останува да видиме но вреди да се спомне дека Анчелоти после вчерашниот натпревар се огласи и даде до знаење дека доколку не продолжи со Реал тогаш ќе си земе една година одмор.


Дали Берлускони и Галијани ќе успеат да го предомислат со тоа што ќе му презентираат проект што нема да може да го одбие останува да видиме но наше е да се надеваме дека ќе биде така бидејќи тоа највеќе му оди во полза на Милан. Трето и последно е дека претседателот на Емполи на вечера со Галијани му потврдил дека Сапонара по одличните игри останува во нивна сопственост со тоа што тие ќе си го искористат правото на откуп кое изнесува 4.5 милиони евра.

ФОРЦА МИЛААААААААААН!

Sunday, 17 May 2015

Најава: Sassuolo vs Milan - Тивко привршување на лошата сезона!

Не верував дека некогаш ќе дочекам последните неколку кола од шампионатот да ги проследам онака индиферентно, незаинтересирано. Не верував дека е можно, или подобро речено, не ни помислував дека Milan на 3 кола до крај нема да се бори за некое од местата на “пиедесталот”. Во ред, минатата година не обезбедивме излез во Европа, но до последното коло бевме во игра. Всушност, само гол разликата не делеше од ЛЕ, откако Parma административно беше исклучена од UEFA. Ова што се случува сезонава е повеќе од депримирачки. Математички, Milan сеуште има шанса за Европа, но таа искра најверојатно утре ќе згасне. Тука секако не мислам на пораз против Sassuolo, туку триумф на некој од екипите што се пред нас, а ги има многу. Факт е дека клубот уште одамна како да се откажа од таа борба и почна да се занимава, а со тоа да не занимава и нас, со продажбата на клубот.


Sassuolo е екипа што не ни лежи и тоа го докажува од натпревар во натпревар. Сезонава Milan еднаш загуби, во првенството и еднаш победи, во Купот. Двата меча завршија со резултат 2-1. А 2-1 заврши и последниот наш меч, против Roma, можеби најдобриот перформанс на момците во оваа календарска година. Тоа што треба да се направи утре, а во останатите 2 кола до крајот е да се повтори играта од мечот со Roma. И покрај тоа што неконзистентноста и немотивираноста се главните проблеми во текот на целата сезона. Премногу е доцна да зборуваме за старт на некаква серија, но единственото нешто што може да најави оптимистично лето е еден убав крај на лошата сезона. 

Уште една замерка за Pippo, една од поголемите затоа што иако е јасно дека нема да си го зачува местото, макар и победил се до крајот на сезоната и најважно, затоа што самиот вети, младите играчи не добиваат шанса. Против Roma можеби, ќе разберам, но против Sassuolo нема повикано ниеден! Mastalli не го сметам, неговиот статус е член на сениорската екипа. Pippo разочарува се повеќе и повеќе, во секој поглед. Искрено, ќе ми олесни кога ќе го видам надвор од Milanello. Единствената позитивна работа од повиканиот состав е враќањето на El Shaarawy. 


Мислам дека е јасно што сите очекуваме од момците во преостанатите 3 натпревари, без премногу да се оптоваруваме со исходот, за жал. Затоа, нема да должам повеќе. Само сакам да гледам убав фудбал, така што предвидувам победа од 1-3. Да не заборавиме, терминот е 12:30. Одиме на победа! Ајде момци!

FORZA MILAN!!!

Sunday, 3 May 2015

Најава: Наполи - Милан


По двата пораза од Удинезе и Џенова, гостувањето во Неапол доаѓа во најлош можен период бидејќи во тимот владее толку лоша атмосфера што се плашам дека вечерва може да се случи дебакл!

Во составот поради суспензија нема да бидат Менез, Мексес и Абате, додека повредени остануваат Шарави, Алекс, Монтоливо, а не е повикан Мунтари поради веќе познати причини. Јасно е дека вечерва не очекува тешка утакмица за гледање. Не верувам дека ќе гледаме течни, изработени акции и шанси бидејќи тоа го немаме цела сезона. Единствено се надевам дека нема да се случи нешто срамно додека Наполи ќе бара убедлива победа поради изненадниот пораз од Емполи.

Но имаме и други вести да споделиме, а тоа е дека Мистер Би се договори со Дон Силвио да влезе во клубот и заедно да го вратат таму каде што припаѓа - на врвот на Италија и Европа. Мистер Би излезе со доста респектабилни изјави, се чини одбрани и прибрани зборови, така што ми остава впечаток на човек кој е дојден да си ја врши работата и да има успех во тоа, а не на газда кој само да појавува на интервјуа и да дава нереални ветувања.

Откако ќе се одлучи дали ќе купи 51% или 49% очекувам да влезат неколку нови луѓе во Милан кои би им се приклучиле на Галијани и Барбара и заедно би работеле на тоа експресно подигање на клубот од оваа мизерија. Едниот од тие луѓе очекувам и силно посакувам да е Паоло Малдини. Впрочем, медиумите го најавија него како еден од клучните луѓе на тајланѓанецот. Нема потреба да се објаснуваме кој е и што е јас само сакам тој човек да има некоја функција и на сите играчи што се дојдени за забава во клубот да им го пренесе значењето на дресот!

Во контекст на ова ќе напоменам дека вчера откако излегоа заедно во јавност Би и Силвио во ресторанот каде што бил Би да прослави бил и Малдини. Дали е случајност или не останува да видиме, но не е тајна дека Мистер Би има голем респект кон Паоло и сигурно тој е во неговите планови.


Од Фининвест е потврдено дека преговорите се во напредната фаза и ни останува да го дочекаме официјализирањето и да видиме со колку % ќе влезе Би во клубот. Напоменато беше дека тоа може да потрае неколку денови, со оглед на тоа што ова е голема операција, има многу детали за средување, а мора да се работи внимателно па треба само да бидеме трпеливи.

Веднаш по ова излегуваат тон шпепулации за играчи и тренери но јас мислам дека сеуште е рано за тоа. Прво треба да се средат некои други работи внатре во клубот и обавезно ќе треба се што е непотребно да се избрка надвор па макар и насилно бидејќи глумењето "фамилија" со моменталниве играчи само ни штети. Мислам дека не очекува бурно трансфер лето и се надевам дека следната сезона ќе сме далеку поконкурентни!

ФОРЦА МИЛААААААН!

Wednesday, 29 April 2015

Најава: Милан - Џенова


Наптреварот од 33-тото коло во Серија А го играме на домашен терен против, оваа година незгодната Џенова, која сезонава одлично игра против големите екипи, а во првиот дел од сезоната го порази и нашиот Милан со голот на Антонели. Тој вечерва нема да настапи поради повреда. Ситуацијата во клубот е хаотична - сите знаеме за инцидентот во автобусот после наптреварот со Удинезе кој кружеше низ медиумите, за подоцна да биде негиран од страна на Абијати и Монтоливо. Сепак, мое мислење е дека ситуацијата не е толку сјајна внатре во соблекувалната.

Знам дека секој фан на Милан деновиве повеќе ги прати вестите за продавањето на клубот, бидејќи по разочарувачката сезона ни остана само таа надеж. Затоа на кратко ќе ги пренесам шпекулациите тука, иако за подетално може да се информирате на ФБ страната, каде почесто ги апдејтираме вестите деновиве. Mr. Bee пристигна во Милано, но брзо потоа замина за Швајцарија каде наводно требал да присуствува на венчавка на свој пријател. Она најважното е тоа што тој денеска се враќа назад во Милано и е спремен да му ја презентира својата понуда на Дон Силвио.


Најновите информации велат дека денеска пред натпреварот Mr. Bee и Берлускони ќе имаат состанот, потоа ќе го проследат натпреварот помеѓу Милан и Џенова, а најдоцна до утре напладне ќе се имаат информациите од тоа како поминал состанокот. Но поради овие настани втората заинтересирана страна за купување на Милан, онаа кинеската, решила да не седи со вкрстени раце и можно е нивни претставници да стигнат во Италија набрзо и да пробаат да ги поматат сметките на Mr. Bee.

Многумина завземаат страна во оваа војна помеѓу двете групации заинтересирани за Милан, ама јас би бил среќен со било која опција од тие две, бидејќи сум сигурен дека се работи за амбициозни луѓе кои ќе знаат повеќе да го ценат името на Милан и нема да дозволат долго да бидеме на средината на табелата. Можеби звучи неблагодарно по се што направил Берлускони и неговата фамилија за Милан но повеќе би го почитувал ако на време се повлечеше и сега место да мизеруваме ние би биле  она што сме. Шампиони на Европа. Ова е можниот состав за вечер:


Останува да го испратиме натпреварот без нервози ако е тоа можно и да се надеваме дека Нијанг нема да ја истури својата нервоза врз Лопез, поради оние кои не му дадоа шанса да го покаже талентот кој очигледно само тие не го гледаат.

ФОРЦА МИЛАН!!!!!!!!!

Friday, 17 April 2015

Најава: Il Derby della Madonnina!


Како поинаку да се почне најава за дербито освен со зборовите дека без разлика каков тим имаме, кои играчи настапуваат за Милан, во каква и да е форма тимот дека мора да се оди на победа? Победа која не носи само 3 бода туку победа која носи престиж, победа за градот да е обоен само во црвено-црно. Победа која ќе го натера малиот Филипо повторно преку транспаренти да бара Интер да победи за да не биде зафркаван на училиште.


Составот на Милан нема да претрпи некои големи промени но на прв поглед мене во очи ми боде Хонда. Никако не се согласувам со Инзаги да стартува со Хонда на таа позиција и се надевам дека до пред натпреварот ќе се предомисли и таму ќе стартува Сусо. Детето гори за да игра и покаже што знае а има ли подобар натпревар од овој за да се докаже?

Дестро е спремен за игра(му се предвидуваше подолга пауза) но Пипо ќе стартува најверојатно со Менез како лажна 9ка а на левата страна ќе напаѓа Бонавентура. Реално сезоната Џакомо најдобри партии пружа баш таму и мислам дека Пипо прави добар избор. Средината е Ван Гинкел-Де Јонг- Поли и е најдоброто што може Пипо да го извади со оглед на тоа дека Монтоливо е повреден а Есиен и Мунтари не се вредни за спомнување. Мастали е последниот играч за врска но Пипо не би му дал шанса на ваков натпревар. Одбраната е истата веќе неколку натпревари, нема ротации како до пред некој месец и не делуваат одлично ама мислам дека се кадарни да го сопрат нападот на Интер. Ако не тие тогаш да се надеваме дека Лопез ќе има свој ден.

Кај противникот суспендирани се Брозовиќ и Гуарин и тоа е голем плус за нас кој се надевам дека ќе го искористиме. Сепак најголемата опасност ќе доаѓа од Икарди и Шаќири па се надевам дека нашите дефанзивци ќе ги сопрат.

Влогот не е голем на ова дерби, ниту едниот ниту другиот тим имаат шанси за титула/место во Лигата на Шампионите но на теренот очекувам вистинска борба бидејќи градското ривалство е поголемо од мизернава ситуација во која се двата тима.

Се надевам на победа, а потајно посакувам да биде понижен Интер па со многу пиво да прославиме победа на едно дерби и почеток на една нова ера на Милан ако се оди според планираното. Не сакам да баксузирам ама следново што ќе го постирам се надевам дека ќе ве израдува сите вас а ако некој се разбира нека искоментира околу ова.

Barbara: "I won't speak of the future of Milan, as I signed a pact that prevents me to speak and answer questions related to this issue."
Di Stefano (Sky):"The silence of Barbara & Galliani regarding the news of sale of the club indirectly confirms that there are negotiations."

FORZA MILAAAAAAN!!!!

Sunday, 12 April 2015

Најава: Милан - Сампдорија


После две врзани победи што е реткост сезонава ја пречекуваме одличната Сампдорија на Сан Сиро и ќе имаме можност да се доближиме на 4 бода од местото кое носи квалификации за Лига Европа. Паднат е стандардот секако но мислам дека тоа натпреварување може да им донесе многу искуство на помладите играчи што се кај нас. За мечот се опоравија Бонавентура и Ван Гинкел кои беа под знак прашалник и сега се на поширокиот список а според Газета можно е и да стартуваат и да му прават друштво на Де Јонг во средниот ред.


Очекувам фудбалерите и пред се Инзаги сериозно да го сфатат овој натпревар и уште од самиот старт да тргнат по трите бода бидејќи смачено ми е а верувам и вас од тој беден обид за постигнување голови од контра напади. Пред недела-две испадна податок дека Инзаги негува таков стил а Милан постигнал два погоди од контра напади што говори за тоа колку лошо играчите го спроведуваат она што им го кажува тренерот.

Мала статистика околу натпреварот:
  • This will be the 130th meeting between AC Milan and Sampdoria in Serie A: the Rossoneri have won 63 times, losing 30.
  • AC Milan have not conceded in three out of their last four league games against Sampdoria (W2 D2).
  • AC Milan have won nine of their last 12 home games with the Blucerchiati in the league (D1 L2).
  • Milan are unbeaten at home since January 18th (against Atalanta): three wins and two draws for the Rossoneri since that game.
  • Milan have the highest shot conversion rate (16.8%) in Serie A this season.
  • Mattia Destro's last Serie A brace came in February 2014, against Sampdoria.

Се надевам дека Сусо ќе добие денеска шанса бидејќи моментално влегува во форма и жал ми е да дреме на клупа а во 80та минута да се прави измена напаѓач-дефанзивец и сите назад. Тоа не е начин на игра кој доликува на Милан. Но не е се така црно бидејќи Ел Шарави доби зелено светло за да почне да тренира, Армеро си потпиша во Фламенго а можеби и е смешна шпекулацијата но Милан дава напори да го врати Ибра.

Вчера Нианг постигна уште еден гол и само ги зголемува клубовите заинтересирани за да позајмат од Милан па ете Каљари сакаат да пуштат понуда но предноста според медиумите е кај Џенова од многу очигледни причини. За крај мораме да продолжиме со победите, мора да се освојуваат бодови бидејќи на Сан Сиро едноставно Милан не смее да испушта бодови! 

ФОРЦА МИЛАН!